Medarbejdere

Kontakt for mere info

Christianshavns Gymnasium
Prinsessegade 35
1422 København K
(+45) 43 29 03 00
cg@cg-gym.dk

Kontakt til enkelte ansatte, benyt initialer, fulgt af @cg-gym.dk

Personalepolitikker

På CG har vi en nedskreven personalepolitik på en lang række områder, f.eks.

  • Orlov og nedsat tid
  • Trivsel og arbejdsmiljø
  • Sygdom
  • Klager over medarbejdere
  • Nyansatte og seniorer
  • Sociale klausuler
  • Løn
  • Rygning
  • Alkohol
  • Indkøb

Læs mere her: Personalepolitikker på CG (2015)

Print

Alle lærere

Anders Kahr-Højland (an)

Underviser (lærer) i historie og samfundsfag
Studievejleder

Anders Liboriussen (li)

Underviser (lærer) i biologi, bioteknologi og kemi

Andreas Melholt Lundberg (lu)

Underviser (lærer) i idræt

Anja Wilkens (aw)

Underviser (lærer) i historie og spansk

Ann Mølgaard (md)

Underviser (lærer) i billedkunst, design og engelsk

Anna Ramskov Balch (ar)

Underviser (lærer) i samfundsfag

Anne Holt Müller (hm)

Underviser (lærer) i biologi

Anne Marie Houe (ah)

Underviser (lærer) i billedkunst

Anne Martinussen (mt)

Underviser (lærer) i engelsk og historie

Ann-Karina Aabling (aa)

Underviser (lærer) i matematik

Ann-Louise Ljungcrantz (al)

Underviser (lærer) i dansk og religion

Astrid von der Ohe (ao)

Underviser (lærer) i drama og tysk

Birgitte Darger (bd)

Underviser (lærer) i dansk

Brian Pedersen (bp)

Underviser (lærer) i dansk og mediefag

Casper Bukh (cb)

Underviser (lærer) i historie og samfundsfag

Cecilie Mayer (cm)

Underviser (lærer) i engelsk og idræt

Christian Theilmann Møller (ct)

Underviser (lærer) i historie og idræt
Studievejleder

Christine Frank Nielsen (cn)

Underviser (lærer) i almen sprogforståelse, oldtidskundskab
Pædagogikumkandidat 2019/20

Claus Larsen (cl)

Underviser (lærer) i filosofi, idræt og matematik

Eik Andreasen (ea)

Underviser (lærer) i biologi og historie
Tillidsmand, Medlem af bestyrelsen

Elisabeth Ganderup (er)

Underviser (lærer) i naturgeografi

Eva Ravn Møenbak (em)

Underviser (lærer) i fransk og religion

Gerda Munch Kofoed (gk)

Underviser (lærer) i idræt og musik

Gitte Krogsgaard Andersen (ga)

Underviser (lærer) i dansk og psykologi

Gorm Gunnarsen (gg)

Underviser (lærer) i engelsk og historie

Hanne Thomsen (ht)

Underviser (lærer) i idræt, kemi og matematik

Helle Nørgaard (hn)

Underviser (lærer) i fransk og idræt

Henrik Bang (hb)

Underviser (lærer) i fysik og matematik

Inger Møller Kerstens (im)

Underviser (lærer) i engelsk og samfundsfag

Jacob Kresten Pedersen (jk)

Underviser (lærer) i idræt og samfundsfag
Orlov skoleåret 2019/20

Jacob Ølgaard Nyboe (jn)

Underviser (lærer) i dansk og matematik

Jesper Kristian Petersen (pe)

Underviser (lærer) i idræt og naturgeografi

Jesper Thrane (je)

Underviser (lærer) i filosofi, matematik og samfundsfag

Jon Møller Johansen (jj)

Underviser (lærer) i dansk og engelsk

Julie Højgaard (jh)

Underviser (lærer) i idræt og spansk
Uddannelsesleder

Karin Fredslund Gade (kg)

Underviser (lærer) i dansk og engelsk

Katri Bügel Jørgensen (kj)

Underviser (lærer) i engelsk, latin og oldtidskundskab

Kirsten Andersen (ka)

Underviser (lærer) i idræt, mediefag og naturgeografi
Kursusleder, Medlem af bestyrelsen

Kirstine Mortensen (km)

Underviser (lærer) i idræt og matematik
Orlov skoleåret 2019/20

Kristian Gustavussen (gu)

Underviser (lærer) i historie og samfundsfag

Lars Christiansen (lc)

Underviser (lærer) i historie og tysk
Orlov skoleåret 2019/20

Lea Lindstrøm (ll)

Underviser (lærer) i biologi og idræt

Lene Nørholm Jakobsen (lj)

Underviser (lærer) i engelsk og tysk

Line Kragh Bredvig (lk)

Underviser (lærer) i idræt

Louise Hassager Sørensen (SO)

Underviser (lærer) i dansk og tysk

Lisbeth Holm (lh)

Underviser (lærer) i dansk og samfundsfag
Studievejleder

Lise Daugaard (ld)

Underviser (lærer) i kemi

Lise Touborg-Jensen (lt)

Underviser (lærer) i engelsk og psykologi
Orlov skoleåret 2019/20

Lotte-Emilie Boyhus (lb)

Underviser (lærer) i kemi

Louise Torp-Pedersen Jensen (lp)

Underviser (lærer) i dansk, fransk og latin

Mads K. Christensen (mc)

Underviser (lærer) i matematik og mediefag
Uddannelsesleder

Mads Kristian Dall Petersen (mp)

Underviser (lærer) i fysik og historie

Malene Lykkebo (Ly)

Underviser (lærer) i dansk, latin og oldtidskundskab

Maria Pelle Jart (pj)

Underviser (lærer) i matematik og musik

Marie Brask (mb)

Underviser (lærer) i dansk og musik
Studievejleder

Marie Louise Sørensen (ls)

Underviser (lærer) i latin, oldtidskundskab og dansk
Eksamensinspektor for skriftlig eksamen

Martin Stecher Christensen (ms)

Underviser (lærer) i naturgeografi

Mette Lundby Lønsted (ml)

Underviser (lærer) i musik og religion

Mette Tangaa-Andersen (me)

Underviser (lærer) i billedkunst, dansk, design og engelsk

Michael Cramer Andersen (ma)

Underviser (lærer) i astronomi og fysik

Mikala Jerichau Nielsen (ni)

Underviser (lærer) i fysik og matematik

Morten Asbjørn Jensen (aj)

Underviser (lærer) i dansk og religion
Uddannelsesleder

Nanna Vesterdorf (nv)

Underviser (lærer) i dansk og engelsk

Nikolaj Lerbæk Pedersen (np)

Underviser (lærer) i idræt og historie
Orlov skoleåret 2019/20

Nils Schultz Ravneberg (nr)

Underviser (lærer) i fransk

Nina Diabelez Jessen (nj)

Underviser (lærer) i idræt

Rosa Leunbach (rl)

Underviser (lærer) i fysik

Philip Kiesow (pk)

Underviser (lærer) i matematik

Sebastian Lang-Jensen (sj)

Underviser (lærer) i historie og samfundsfag

Signe Riis Petersen (rp)

Underviser (lærer) i dansk og tysk

Sigrid Østergaard (si)

Underviser (lærer) i engelsk og spansk

Silvia Becerra Bascuñán (sb)

Underviser (lærer) i spansk

Simon Bredal Juul (bj)

Underviser (lærer) i dansk, mediefag, musik

Søren Engberg Jensen (se)

Underviser (lærer) i psykologi og samfundsfag

Søren Rathje (sr)

Underviser (lærer) i dansk

Tina Redana Olesen (to)

Underviser (lærer) i naturgeografi og spansk

Tine Bædkel (TB)

Underviser (lærer) i biologi

Torben Nybo Steffen-Nielsen (tn)

Underviser (lærer) i engelsk og historie

Trine Risbo Jessen (tj)

Underviser (lærer) i dansk og engelsk

Troels Leuenhagen Petersen (tl)

Underviser (lærer) i biologi og matematik

Ulla Nedergård Pedersen (up)

Underviser (lærer) i historie og samfundsfag

Uwe Timm (ut)

Underviser (lærer) i fysik og matematik